Osocze od policyjnych ozdrowieńców

Członkowie kadry słupskiej Szkoły Policji, którzy zakończyli okres izolacji i zwalczyli w swoich organizmach koronawirusa oddają osocze osobom potrzebującym. Na ogólnopolski apel odpowiadają między innymi członkowie Klubu HDK PCK przy Szkole Policji.

Osocze jest płynną częścią krwi i stanowi 55% jej objętości, krwinki czerwone to 45%, krwinki białe i płytki zajmują około 1%, zaś pozostałą część tworzą hormony, substancje odżywcze i produkty przemiany materii.
W osoczu osób, które przechorowały COVID-19 lub miały bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, znajdują się przeciwciała zwalczające wirusa. Podanie osocza od osoby, która została wyleczona, czyli od ozdrowieńca osobie chorej może wydatnie wspomóc jej leczenie.

Odpowiadając na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku członkowie kadry Szkoły Policji, którzy pokonali koronawirusa zgłaszają się do Centrum, aby podzielić się swoim osoczem.
Osocze oddają honorowo policjanci i pracownicy cywilni słupskiej Szkoły Policji. W odróżnieniu od donacji krwi pełnej, osocze można oddawać nawet co kilka tygodni, co sprawia, że jedna osoba-ozdrowieniec może pomóc conajmniej kilku osobom zmagającym się z koronawirusem. W ten między innymi sposób realizujemy nasze hasło "Pomagamy i chronimy".