Bez udziału kobiet nie ma pokoju i bezpieczeństwa

Mija kolejny rok obowiązywania w naszym kraju Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. Polski Krajowy Plan Działania na rzecz realizacji tej Agendy Rada Ministrów przyjęła 22 października 2018 roku. Ideę tej agendy przybliża w swoim artykule Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku do spraw Ochrony Praw Człowieka - podinsp. Dorota Trzaskuś.

Przyjęty przez polski rząd Krajowy Plan Działania wyznacza ramy koncepcyjne dla realizacji przez nasz kraj postanowień 11 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.
Główne postulaty przedstawione w Planie to: potrzeba zwiększenia udziału kobiet w procesach pokojowych, w misjach i operacjach pokojowych, konieczność wzmocnienia ich roli w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem pokoju, jak również potrzeba ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym. Więcej informacji na ten temat zawiera artukuł podinsp. Doroty Trzaskuś - Pełnomocnika Komendanta Szkoły Policji w Słupsku do spraw Ochrony Praw Człowieka.

pobierz plik .PDF