Czeskie mistrzostwa z polskimi obserwatorami

Wykładowca słupskiej Szkoły Policji uczestniczył, jako obserwator, w turnieju służb ratowniczych i mundurowych, który od ponad 20 lat rozgrywany jest w Czechach. Obserwacje i zebrane doświadczenia mogą posłużyć w doskonaleniu zawodowym policjantów, a także wzbogacić organizowane w Słupsku policyjne turnieje.

W charakterze obserwatorów turnieju rozgrywanego w czeskiej miejscowości Kouty w Kraju Ołumunieckim, wystąpił nadkomisarz Daniel Krenc, kierownik Zakładu Interwencji Policyjnych słupskiej Szkoły Policji oraz nadkom. Piotr Lubaszko, naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.

24 edycja „Konkursu pierwszego patrolu na miejscu zdarzenia” to międzynarodowa rywalizacja służb ratowniczych, które pierwsze przyjeżdżają ma miejsca zdarzeń i wypadków. Od pięciu lat uczestniczą w tym także czescy policjanci. Rywalizacja ma charakter międzynarodowy, choć w tym roku - ze względu na pandemię - ograniczono jej zasięg tylko do uczestników z Europy.

Konkurs składa się z 9 konkurencji, wśród których znajduje się między innymi jazda radiowozem, interwencje policyjne z sytuacjami zakładniczymi, udzielanie pierwszej pomocy w różnych przypadkach, czy sprawnościowy tor przeszkód połączony ze strzelaniem, bieganiem i pokonywaniem tzw. tyrolki. Dwie spośród dziewięciu konkurencji rozgrywane są w warunkach nocnych.

Zebrane obserwacje i doświadczenia posłużą przy organizacji kolejnych edycji polskich, policyjnych  turniejów sprawnościowych. Przypomnijmy, że kilka z nich organizowanych było do tej pory w słupskiej Szkole Policji; są to: Ogólnopolski Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”, Turniej Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji oraz Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.