Oryginały vs. fałszywki

Trenerami projektu „Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” zostali wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Komendę Stołeczną Policji przy wsparciu Funduszy Norweskich na lata 2014-2021.

Głównym celem projektu, którego partnerami są między innymi norweski ID Centre oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, jest zwiększenie skuteczności wykrywania i zwalczania przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej i transgranicznej, związanej z handlem ludźmi oraz ochroną dorobku krajów strefy Schengen i jej obywateli poprzez zwiększoną kontrolę autentyczności dokumentów w obrębie tej strefy.

Podczas zajęć szczególną uwagę przedstawicieli służb mundurowych zwraca się na doskonalenie ich umiejętności i wiedzy w zakresie skutecznej weryfikacji autentyczności dokumentów stwierdzających tożsamość oraz efektywnej weryfikacji danych zawartych w dokumencie w celu skutecznego zwalczania kradzieży tożsamości. Przedstawiciele służb uczestniczących w szkoleniach otrzymują także sprzęt umożliwiający skuteczną weryfikację zabezpieczeń dokumentów.

Szkolenie odbywa się dwuetapowo: w pierwszym - już zakończonym etapie - przeszkolonych zostało 100 trenerów, którzy następnie, w drodze szkoleń kaskadowych, przeszkolą 10.000 osób.
Ze Szkoły Policji w Słupsku trenerami prowadzącymi dalsze szkolenia zostali wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej: asp.szt. Łukasz Chłopicki oraz st,asp. Maciej Żukowski. Jedno z takich szkoleń zostało przeprowadzone w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Udział w szkoleniach, oprócz policjantów biorą między innymi funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Strażnicy Miejscy i Gminni.