Pomagamy i chronimy

Widząc pojazd, który uderzył w drzewo natychmiast ruszył z pomocą. Słuchacz Szkoły Policji w Słupsku pospieszył z pomocą osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze krajowej nr 6 między Rzyszczewem a Karwicami.

Do zdarzenia doszło na krajowej „szóstce” w rejonie Rzyszczewa. Jadący swoim samochodem post. Antonii Przybył zauważył, że po lewej stronie drogi stoi samochód, który jechał w tym samym kierunku, ale przeciął przeciwległy pas, zjechał na pobocze do rowu melioracyjnego i uderzył w drzewo.

Policjant zatrzymał swoje auto w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników drogi i przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności zapytał innych kierowców, którzy zatrzymali się przy drodze, czy wezwali już służby ratunkowe. Po otrzymaniu twierdzącej odpowiedzi, zajął się leżącą poza pojazdem około 8-letnią dziewczynką. Po nawiązaniu z nią kontaktu słownego okazało się, że dziecko uskarża się na ból w okolicy podbrzusza. Ponieważ wstępne badanie nie wykazało uszkodzenia kręgosłupa na odcinku szyjnym, policjant ułożył dziecko w pozycji bezpiecznej i przykrył ubraniami, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
Policjant przeszedł następnie za pojazd gdzie stała kobieta z 3-letnim dzieckiem na rękach. Dziecko miało zakrwawioną twarz, ale było świadome i dało się nawiązać z nim kontakt. Pierwszej pomocy udzieliła maluchowi, bezpośrednio po uderzeniu w drzewo, jego matka. Policjant skierował się następnie do dwóch dorosłych osób jadących rozbitym pojazdem. Z przeprowadzonego wywiadu wynikało, że nie potrzebują one natychmiastowej pomocy.

Po sprawdzeniu stanu zdrowia wszystkich uczestników wypadku post. Antoni Przybył zajął się kierowaniem ruchu pojazdów na drodze, aby nie doprowadzić do zatorów i umożliwić swobodny dojazd służbom ratunkowym. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia patrolu policji słuchacz przekazał wszystkie niezbędne informacje i po zezwoleniu pojechał w dalszą drogę na zawody w podnoszeniu ciężarów w Koszalinie, w których startował jako zawodnik.

fot.: PSP Sławno