Aktualności

Dzień Flagi

Data publikacji 02.05.2022

Przedstawiciele Szkoły Policji wzięli udział w słupskich obchodach Dnia Flagi. Uroczystość odbyła się przed ratuszem na placu Zwycięstwa.

W trakcie spotkania w centrum Słupska mówiono o historii polskich barw narodowych, ich symbolice oraz kształtowaniu się flagi państwowej. Głównym punktem uroczystości było podniesienie na maszt flagi, w czasie którego uczestnicy odśpiewali wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Szkołę Policji w Słupsku reprezentowała podczas uroczystości nadkom. Justyna Kamińska.

2 maja chorągwie z barwami narodowymi powiewały także nad słupską Szkołą Policji. Biało-czerwone barwy zobaczyć można między innymi przy głównej bramie wjazdowej oraz na wieży głównego budynku dydaktycznego. Jest to jedyna w mieście, zawieszona na stałe na maszcie, flaga państwowa. Maszt flagowy posiada również specjalną, wymaganą przepisami, iluminację - to niezbędny wymóg przepisów, które określają, że flagi państwowe na masztach w porze nocnej muszą być w odpowiedni sposób oświetlone.

Święto pod nazwą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione w 29 stycznia 2004 roku; tego dnia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął nową ustawę o symbolach narodowych. Jednym z istotnych zapisów było też stwierdzenie, że flagę może wywiesić każdy obywatel, nie tylko w dni świąt państwowych, ale w dowolnym czasie, pod warunkiem jednak, że będzie ona godnie prezentowana.

Dzień flagi ma także swoje odzwierciedlenie w historii najnowszej. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zatknęli flagę narodową na kolumnie Zwycięstwa w berlińskim parku Tiergarten.
W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej istniał natomiast nakaz ściągania w dniu 2 maja wszystkich flag państwowych wywieszanych wcześniej na święto pracy 1 maja. W ten sposób władze komunistyczne nie pozwalały na uczczenie Święta Konstytucji 3-go Maja.

Powrót na górę strony