Międzynarodowa wymiana doświadczeń w Słupsku

Data publikacji 09.05.2022

Wykładowcy i słuchacze chorwackiej Akademii Policji oraz litewskiej Szkoły Policji rozpoczęli tygodniową wizytę w słupskiej Szkole Policji. Jest to już kolejna część trójstronnego programu szkoleniowego w ramach Europejskiego Projektu Erasmus+, którego liderem jest Szkoła Policji Litwy.

Chorwaccy, litewscy i polscy policjanci uczestniczyli już w podobnych warsztatach, które odbywały się na Litwie i w Chorwacji. W każdym z krajów uczestnicy poznają specyfikę policyjnej służby oraz uczestniczą w zajęciach praktycznych z zakresu technik interwencji, kontroli ruchu drogowego, strzelania oraz przepisów prawnych.
Spotkania we wszystkich krajach odbywają się hasłem „Opracowanie koncepcji międzynarodowego szkolenia słuchaczy poprzez kooperatywne uczenie się”. Uczestnicy omawiają podobieństwa i różnice zakresie uprawnień policjantów w poszczególnych krajach.

Szkoła Policji w Słupsku od października 2019 roku jest partnerem projektu Erasmus+ zgodnie z umową grantową nr 2019-1-LT01-KA202-060725, którego stroną wiodącą jest Szkoła Policji na Litwie, a uczestnikiem również Akademia Policyjna w Zagrzebiu.
W pierwszym dniu szkolenia, po przywitaniu przez Komendanta Szkoły insp. Piotra Cekałę, policjanci zapoznali się z działalnością najstarszej polskiej Szkoły Policji a następnie rozpoczęli zajęcia w sali gimnastycznej z zakresu technik interwencji oraz wykorzystania środków przymusu bezpośredniego. W bloku popołudniowym natomiast odbyła się pierwsza część zajęć strzeleckich.