Pierwsza pomoc na plaży w Ustce

Na plaży w Ustce policyjni ratownicy ze Szkoły Policji w Słupsku prezentowali metody udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Pokazy i ćwiczenia policjantów były częścią akcji „Pomorskie dla zdrowia” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego.

Celem realizowanego projektu było upowszechnienie promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia.

Na usteckiej plaży z badań profilaktycznych, obejmujących pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów, skorzystało 148 plażowiczów. Natomiast 179 osób przeszło konsultacje dermatologiczne, które skupiły się na badaniu znamion.

Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia oraz osobom z silnie krwawiącymi ranami. W pokazach prezentowano też wykorzystanie AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego, który dostępny jest w wielu instytucjach urzędach i miejscach publicznych.

Policjanci zademonstrowali także, w jaki sposób należy udzielać pomocy osobie tonącej. Każdy z plażowiczów mógł także samodzielnie sprawdzić swoje umiejętności na fantomach, na których na co dzień doskonalą swoje umiejętności policjanci kształcący się w słupskiej Szkole Policji.

Organizatorem akcji był Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Słupskie WOPR oraz Szkoła Policji w Słupsku.

• Policyjni ratownicy wspólnie z Komendantem Szkoły Policji insp. Jackiem Gilem.
  • Pokazy w wykonaniu ratowników Szkoły Policji w Słupsku.
  • Działaniom policjantów przyglądali się turyści przebywający na usteckiej plaży.
  • Dla dzieci, które zdecydowały się na samodzielną próbę udzielenia pierwszej pomocy przygotowano naklejki "Mały ratownik".
  • Plażowicze mogli samodzielnie sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
  • Z policyjnymi ratownikami współpracowali ratownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ze Słupska.
  • Pokazy w wykonaniu ratowników Szkoły Policji w Słupsku.
  • Akcja "Pomorskie dla zdrowia" prowadzona była na plaży wschodniej w Ustce.
  • Pokazy w wykonaniu ratowników Szkoły Policji w Słupsku.
  • W przerwie między pokazami...
  • Na zdjęciu od lewej: st.sierż. Aleksander Ziobro; sierż. Andrzej Pawlukanis; podinsp. Henryk Dudziński; podkom. Michał Kurdziel.
  • Pokazy w wykonaniu ratowników Szkoły Policji w Słupsku.
  • Wspólne zdjęcie organizatorów akcji "Pomorskie dla zdrowia".