Aktualności

Policjanci w służbie historii

Już po raz drugi uczniowie policyjnych klas mundurowych mogą wziąć udział w konkursie „Policjanci w służbie historii”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Główna Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego. Uczniowie w 2-3-osobowych zespołach pod opieką nauczyciela mają do wykonania 3 zadania:

  • OPIS MIEJSCA PAMIĘCI - odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem Policji Państwowej/Policji Województwa Śląskiego w budowanie polskiej państwowości w okresie II Rzeczypospolitej. Jeżeli nie ma możliwości znalezienia takiego miejsca w najbliższej okolicy można zrealizować to zadanie w oparciu o miejsce pamięci znajdujące się na byłych Kresach II Rzeczypospolitej.
  • PREZENTACJA POLICJANTA - odnalezienie postaci policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej/Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego i/lub II wojny światowej oraz może stanowić przykład etosu policjanta, opisują tę postać i przygotowują krótki film (1,5–3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
  • ŻYWA LEKCJA HISTORII - przygotowanie i przeprowadzenie „żywej lekcji historii” dla rówieśników bądź młodszych uczniów, podczas której będą mieli oni możliwość poznania historii związanej z miejscem pamięci i postacią policjanta. W lekcji muszą uczestniczyć osoby spoza szkoły uczestników projektu.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 czerwca 2018 roku. Nagrodą dla laureatów jest zagraniczny wyjazd edukacyjny wraz z kwotą pieniężną w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika wyjazdu.

I edycja konkursu podsumowana została galą, która odbyła się w październiku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Bezpośrednio po gali laureaci konkursu rozpoczęli wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terytorium Białorusi i Ukrainy. W konkursie w tym roku wzięło udział ponad 70 szkół z całej Polski, a w warsztatach przygotowujących do konkursu - ponad 1000 uczniów i nauczycieli.
Zgłoszenia do konkursu oraz szczegółowe informacje na stronie: Instytutu Pamięci Narodowej oraz na profilu facebook`owym polskiej PolicjiRejestracja do II. edycji konkursu prowadzona jest na stronie IPN`u link. Przebieg konkursu ze strony Policji koordynuje Gabinet Komendanta Głównego Policji (gc.ceremonial@policja.gov.pl).

Powrót na górę strony