Na początku policyjnej drogi

Kilkuset nowo przyjętych policjantów rozpoczęło szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie siedem miesięcy młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Czwartek jest ich pierwszym pełnym dniem pobytu w najstarszej policyjnej szkole w Polsce.

Młodzi policjanci, którzy przejechali na kurs podstawowy to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej, każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli im w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.
W zainaugurowanej edycji szkolenia uczestniczą funkcjonariusze z różnych stron kraju. Nowo przyjętych do służby policjantów na szkolenie skierowały Komendy Wojewódzkie Policji w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Wśród rozpoczynających szkolenie 212 policjantów znajduje się 35 pań, co stanowi 16,5 procent składu kompanii. Rozpoczęte w czwartek szkolenie posiada zwiększoną o trzy tygodnie liczbę zajęć z wyszkolenia strzeleckiego i technik interwencji.

W murach najstarszej Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 13 czerwca przyszłego roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - pierwsze służby w terenie, pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.
W trakcie inauguracji odczytano list Komendanta Głównego Policji, skierowany do nowo przyjętych policjantów. Nadinsp. Jarosław Szymczyk, zwracając się do policjantów, powitał ich w szeregach policyjnych i podkreślił wagę pierwszego, obowiązkowego szkolenia, które pozwolić ma w przyszłości na realizowanie codziennych czynności związanych z interwencjami policyjnymi.

- "[...] Pragnieniem moim jest, aby każdy z Was, od dzisiaj, tworzył historię Policji. Stanowiąc teraz jedność musicie pamiętać o wzajemnym szacunku, pomocy, współpracy i zaufaniu. W tym zakresie możecie liczyć na wsparcie ze strony przełożonych, przedstawicieli kadry, a także bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. [...] Na początku drogi policyjnej, życzę wam realizacji wszystkich planów, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym." - napisał w liście do nowych policjantów Komendant Główny Policji.

Uroczystego otwarcia kursu, które odbyło się z pełnym ceremoniałem, dokonał Komendant Szkoły insp.Jacek Gil. W swoim przemówieniu Komendant zwrócił uwagę między innymi na fakt, że poprzez włożenie policyjnego munduru słuchacze stali się częścią struktury o szczególnej dyscyplinie służbowej. Insp. Jacek Gil zwrócił również uwagę słuchaczy na fakt, że jest to ich pierwsze i najważniejsze szkolenie, a dopiero późniejsza wieloletnia służba w terenie sprawi, że będą policjantami z krwi i kości.

Pierwsze tygodnie nauki i służby to tak zwany okres unitarny, podczas którego słuchacze muszą dokładnie zapoznać się z regulaminami musztry oraz codziennym funkcjonowaniem z w jednostce zhierarchizowanej. W trakcie okresu unitarnego słuchacze nie mogą wychodzić poza obręb jednostki; wyjątkiem jest kilkugodzinna przepustka niedzielna.
Okres unitarny, jest ważny również dlatego, że wobec braku obowiązkowej służby wojskowej, dla młodych ludzi jest to pierwszy kontakt mundurem, a w dalszej perspektywie również z bronią.

Rota policyjnego ślubowania.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Art. 27 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji