Nowi rzecznicy dyscyplinarni

Kolejna grupa rzeczników dyscyplinarnych zakończyła szkolenie na kursie specjalistycznym w słupskiej Szkole Policji. Absolwenci kursu reprezentowali Centralne Biuro Śledcze Policji, Komendę Stołeczną oraz komendy Wojewódzkie w Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wlkp., poznaniu, Radomiu, Szczecinie i Wrocławiu.

W szkoleniu udział wzięli policjanci, którzy są rzecznikami dyscyplinarnymi jak i ci, którzy są przewidziani do tej funkcji. W trakcie pierwszych zajęć - w części teoretycznej, uczestnicy kursu zapoznawali się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Policji, odpowiedzialnością karną, przepisami dotyczącymi zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych oraz zwolnienia ze służby.
Policjanci doskonalili swoją wiedzę również z zakresu przebiegu czynności wyjaśniających, czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym oraz przebieg postępowania odwoławczego.

W kolejnych dniach kursu - w części praktycznej, słuchacze dokonali analizy akt postępowań dyscyplinarnych pod kątem komplementarności czynności dowodowych oraz ewentualnych błędów i uchybień.
Następnie na podstawie przygotowanych założeń, sporządzali treść zarzutu wraz z  kwalifikacją prawną, a następnie projekty: postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych, sprawozdania z postępowania dyscyplinarnego i  orzeczenia.