Szkolenie SERE dla policjantów

W szkoleniu wojskowym SERE uczestniczyli członkowie kadry słupskiej Szkoły Policji oraz grupa funkcjonariuszy z Komend Wojewódzkich Policji w Gdańsku i Szczecinie. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie szkoleniowe dla funkcjonariuszy.

Zajęcia odbywały się w słupskiej Szkole Policji, a wykładowcami byli przedstawiciele Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Nazwa szkolenia - SERE to akronim słów:

• Survival - przetrwanie w ekstremalnym środowisku
  • Evasion - unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika
  • Resistance - przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania
  • Escape lub Extraction - ucieczka, z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą

Szkolenie tego rodzaju przeznaczone jest dla żołnierzy i funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych, a także osób cywilnych, które realizują zadania w rejonach konfliktów zbrojnych, w tym także w misjach stabilizacyjnych i narażone są na utratę kontaktu z macierzystą jednostką / pododdziałem.

W ramach szkolenia omawiano między innymi sposoby przetrwania w środowisku przyjaznym i nieprzyjaznym, metody unikania wrogo nastawionych osób i inne zagadnienia wiązane z realizacją zadań po utracie kontaktu z macierzystą jednostką / pododdziałem.