Aktualności

Na początku policyjnej drogi

Data publikacji 23.06.2022

Ponad 140 nowo przyjętych policjantów rozpoczęło dzisiaj szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie siedem miesięcy młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Młodzi policjanci mają już za sobą pierwszy pełny dzień zajęć dydaktycznych w policyjnej Szkole.

Młodzi policjanci, którzy przejechali na kurs podstawowy to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej, każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli im w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.
W zainaugurowanej edycji szkolenia uczestniczą funkcjonariusze z różnych stron kraju. Nowo przyjętych do służby policjantów na szkolenie skierowały do Słupska  Komendy Wojewódzkie Policji w Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu i Szczecinie. Wśród rozpoczynających szkolenie 143 policjantów panie stanowią 25 procent.

W murach najstarszej Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 17 stycznia 2023 roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - pierwsze służby w terenie, pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.

Pierwsze tygodnie nauki i służby to tak zwany okres unitarny, podczas którego słuchacze muszą dokładnie zapoznać się z regulaminami musztry oraz codziennym funkcjonowaniem z w jednostce zhierarchizowanej. Okres unitarny, jest ważny również dlatego, że wobec braku obowiązkowej służby wojskowej, dla młodych ludzi jest to pierwszy kontakt mundurem, a w dalszej perspektywie również z bronią.


Wśród policjantów rozpoczynających dziś w słupskiej Szkole Policji szkolenie zawodowe podstawowe jest między innymi post. Fryderyk Piekarski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, który jako już trzecie pokolenie w rodzinie, założył policyjny mundur.
Policjantami byli również jego ojciec i dziadek. Więcej o tej historii można przeczytać na portalu RMF24.PL

Powrót na górę strony