Aktualności

Hołd weteranów dla poległego policjanta

Data publikacji 24.06.2022

Warta honorowa przy grobie, wieniec i znicze pamięci - w ten sposób hołd swojemu koledze ś.p. podinsp. Andrzejowi Kaczorowi ze Słupska oddali weterani policyjnych i wojskowych misji zagranicznych. Była to część ogólnopolskiego 3. Rajdu Motocyklowego Weteranów.

Szkoła Policji w Słupsku po raz drugi znalazła się na trasie ogólnopolskiego Motocyklowego Rajdu Weteranów. Główny cel to upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa - w tym między innymi policjantów, którzy służąc Ojczyźnie oddali jej największą ofiarę. To ogólnopolskie przedsięwzięcie po raz kolejny zorganizowało Centrum Weterana Działań Poza Granicami (CWDPGP)

W piątkowe (24.06) przedpołudnie, przy dźwiękach syren i błyskach świateł policyjnych, kolumna motocyklistów wyruszyła ze Szkoły Policji w Słupsku w kierunku Starego Cmentarza, gdzie znajduje się mogiła policjanta, który stracił życie podczas służby w Iraku.

W całej Polsce znicze pamięci zapłonęły na mogiłach 120 żołnierzy, 5 policjantów, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa oraz ratownika medycznego. Jednym z 5 policjantów, którzy stracili życie służąc Ojczyźnie po za jej granicami był ś.p. podinsp. Andrzej Kaczor ze Słupska, który w słupskiej Szkole Policji przygotowywał się w ramach kontyngentu policyjnego skierowanego do służby w Iraku. Zginął 7 grudnia 1995 roku podczas pełnienia służby od wybuchu samochodu - miny pułapki.

Uczestników uroczystości na cmentarzu przywitał st.chor.szt.mar.rez. Stanisław Talaga - lokalny koordynator motocyklowego rajdu pamięci.
Krótką refleksję na temat poświęcenia ojczyźnie wygłosił kapelan garnizonu Ustka kmdr.ppor. ks. Przemysłąw Tur, który następnie modlił się ze zgromadzonymi uczestnikami w intencji poległego policjanta. Po odczytaniu podinsp. Andrzeja Kaczora, policjanci złożyli wieniec, zapalono także znicze pamięci.

Obecny wśród zebranych brat ś.p. Andrzeja Kaczora, emerytowany policjant sierż.szt. w st.spocz. Janusz Kaczor otrzymał z rąk st.chor.szt.mar.rez. Stanisława Talagi okolicznościowy medal 3. Motocyklowego Rajdu Weteranów.
Przy mogile policjanta zgromadzili się między innymi obecni i emerytowani policjanci, którzy pełnią aktualnie i pełnili w przeszłości służbę w misjach pokojowych i eksperckich poza granicami kraju pod egidą Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Powrót na górę strony