Aktualności

Wołyńska rocznica

Data publikacji 11.07.2022

Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałkowe popołudnie na słupskim Starym Cmentarzu, gdzie pod Krzyżem Katyńskim miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich złożyli wieńce i wiązanki. Dalsza, religijna część uroczystości, odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie modlono się między innymi w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. W imieniu Szkoły Policji kwiaty pod pomnikiem złożył nadkom. Daniel Krenc, kierownik Zakładu Interwencji Policyjnych w asyście st.kpt. Krzysztofa Bizona, dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Towarowej.

Krwawa Niedziela na Wołyniu była punktem kulminacyjnym eksterminacji polskiej ludności przez Ukraińską Armię Powstańczą UPA i inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, o godzinie 3. nad ranem Ukraińcy otoczyli prawie 100 polskich osad i wiosek. Wymordowano prawie wszystkich Polaków nie oszczędzając kobiet, dzieci i starców. Mordowani ginęli od strzałów z broni palnej a także ciosów zadawanych różnymi narzędziami i podręcznym sprzętem rolniczym. Łącznie W latach 1943-45 wymordowanych zostało około 100 tysięcy Polaków.

Powrót na górę strony