Aktualności

Polsko-niemieckie rozmowy

Data publikacji 17.08.2022

Z dwudniową, roboczą wizytą gościła w słupskiej Szkole Policji prof.dr Heike Wagner - Prezydent Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina. Była to pierwsza wizyta Pani Prezydent po objęciu przez nią stanowiska szefa oranienburskiej akademii.

Dwudniowa wizyta miała na celu zapoznanie się z aktualnym profilem kształcenia polskich policjantów pionu prewencji, w tym między innymi policjantów rozpoczynających dopiero swoją karierę, którzy w Słupsku przebywają na szkoleniu zawodowym podstawowym, a także policjantów ze stażem w Policji, którzy w słupskiej szkole doskonalą swoje umiejętności w ramach kursów specjalistycznych.

Rozmowy dotyczyły przyszłych wspólnych przedsięwzięć, które realizowane będą zarówno w Słupsku jak i w Oranienburgu. Zmieniająca się sytuacja geopolityczna a także coraz to nowe wyzwania stające przed policjantami zwalczającymi różnego rodzaju przestępczość wymagają wzajemnej wymiany policyjnych doświadczeń. Wymiana taka realizowana jest już od 27 lat pomiędzy szkołami.

W trakcie wspólnych rozmów Prezydent prof. dr Heike Wagner oraz Komendant Szkoły insp. Piotr Cekała omówili między innymi już zaplanowane wspólne przedsięwzięcia, które wynikają z kolejnej, podpisanej w październiku ubiegłego roku umowy o dalszej współpracy.
Prof. dr Heike Wagner gościła w Słupsku pierwszy raz od momentu objęcia fotela Prezydenta Szkoły. W trakcie wizyty towarzyszył jej Carsten Pranz - szef Centrum Międzynarodowego w Wyższej Szkole Policji w Oranienburgu oraz Andreas Spatt, który w ramach działalności Centrum zajmuje się między innymi współpracą ze słupską Szkołą Policji.

W trakcie wizyty przedstawiciele obu Szkół gościli również w słupskiej Komendzie Miejskiej Policji. Dzięki współpracy pomiędzy Komendą i Szkołą również policjanci z tak zwanej „pierwszej linii” uczestniczą w międzynarodowej wymianie doświadczeń. W ostatnim czasie, w ramach polsko-niemieckiej współpracy, w Oranienburgu wspólnie z wykładowcami Szkoły swoim doświadczeniem dzielił się przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego (relację z tej wizyty zaprezentujemy wkrótce).

Warto również przypomnieć, że prof. dr Heike Wagner w przeszłości gościła już w słupskiej Szkole Policji. Jesienią 2011 roku byliśmy organizatorem seminarium polsko-niemieckiego dotyczącego  wymiany doświadczeń z zakresu zabezpieczania imprez masowych.
Celem spotkania była wymiana policyjnego „know-how” w zakresie zabezpieczenia bezpieczeństwa i porządku podczas dużych imprez masowych jakimi były zbliżające się wówczas mecze piłkarskie rozgrywane w ramach mistrzostw EURO 2012.

Powrót na górę strony