Aktualności

Polsko-niemiecka wymiana słuchaczy

Data publikacji 24.08.2022

Z tygodniową wizytą szkoleniową goszczą w słupskiej Szkole Policji studenci Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina. To jeden z elementów współpracy pomiędzy Szkołami, która trwa od 27 lat.

Celem wizyty jest zapoznanie niemieckich studentów z polskim systemem kształcenia nowych policjantów. Niemieccy studenci znajdują się również na początku swojej policyjnej kariery i są w trakcie pierwszego szkolenia przygotowującego ich do normalnej służby. Jest to w pewnym stopniu odpowiednik polskiego szkolenia zawodowego podstawowego, które musi przejść w Polsce każdy policjant po złożeniu ślubowania i odebraniu legitymacji oraz policyjnej gwiazdy.

W trakcie pobytu w Słupsku niemieccy policjanci zapoznali się już z historią Szkoły Policji oraz uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Obecni byli również na apelu porannym w którym uczestniczą codziennie ich polscy koledzy i koleżanki. Przed nimi jeszcze wizyta w obiektach strzeleckich oraz zajęcia poświęcone szeroko rozumianej prewencji, w tym kontroli drogowej i wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego.

Celem wymian słuchaczy obu Szkół jest nie tylko zapoznanie się ze specyfiką służby w sąsiednim państwie, ale także zapoznanie z podstawowymi działaniami podczas najczęstszych interwencji. Absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu pełnić będą służbę w różnych miejscach Brandenburgi, w tym między innymi w rejonach przygranicznych - na obszarach tych funkcjonują również międzynarodowe polsko-niemieckie patrole Policji. Służba w takim patrolu, po wcześniejszych wizytach w policyjnej szkole państwa-sąsiada, na pewno ułatwi wspólne działanie podczas pełnienia służby.

Powrót na górę strony