Aktualności

Przed wyjazdem na misję

Data publikacji 12.09.2022

Pierwsi policjanci z 34. zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji rozpoczną w połowie tego tygodnia służbę na Bałkanach w ramach europejskiej misji EULEX, w Kosowskiej Mitrowicy. Przed wylotem z Polski policjanci przez miesiąc przygadywali się do misji w słupskiej Szkole Policji.

EULEX - to policyjna misja Unii Europejskiej na terenie Kosowa, w której uczestniczą głównie przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polski wkład w tę misję to skierowanie na Bałkany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełni tam służbę na mocy uchwały Rady Ministrów z 2 grudnia 2008 roku.

Polscy policjanci obecni byli jednak na Bałkanach już wcześniej, ponieważ przed rozpoczęciem programu EULEX, egidę nad misją stabilizacyjną - z udziałem między innymi polskiego kontyngentu policyjnego - sprawowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wtedy również kolejne rotacje JSPP przygotowywały się w słupskiej Szkole Policji a poziom wyszkolenia jednostki oceniali zagraniczni eksperci ONZ, którzy przyjeżdżali z wizytą podczas trwania ćwiczeń zgrywających.

Przed wylotem na misję policjanci z różnych jednostek prowadzili w Słupsku ćwiczenia zgrywające mające na celu doskonalenie współdziałania w ramach drużyny, plutonu i całej jednostki. Zakres ćwiczeń obejmował między innymi taktykę działania w pododdziałach zwartych w sytuacji zbiorowego naruszenia porządku. Ćwiczenia z tego zakresu odbywały się między innymi na poligonie.

Policjanci doskonalili także współdziałanie podczas poruszania się w terenie zurbanizowanym, w którym występuje zagrożenie bezpośrednim ostrzałem. Program ćwiczeń zgrywających zawierał również doskonalenie taktyki zatrzymywania i konwojowania osób. W składzie jednostki są również dwie policjantki, które pełnić będą funkcję Dyżurnego jednostki.

Wśród zdań, które staną przed policjantami 34. rotacji; jest między innymi zapobieganie i łagodzenie potencjalnych konfliktów spowodowanych nie tylko różnicami w zakresie wyznawanej religii, ale także poglądami politycznymi, które w Serbii i Kosowie zaostrzyły się po wybuchu wojny na Ukrainie.

Powrót na górę strony