Aktualności

W rocznicę sowieckiej napaści

Data publikacji 16.09.2022

Przedstawiciele służb MSWiA złożyli kwiaty na Starym Cmentarzu w Słupsku podczas uroczystości poświęconej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

W trakcie uroczystości przypomniano wydarzenia z 17 września 1939 roku, gdy o godzinie 6. rano Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Polski i bez wypowiedzenia wojny rozpoczęła marsz na zachód w kierunku linii Wisły. Był to cios w plecy dla Wojska Polskiego, które w tym samym czasie próbowało odeprzeć atak wojsk Niemieckich. Uderzenie na nasz kraj z czterech stron sprawiło, że polska obrona nie miała zaplecza, w którym mogłaby przegrupować własne siły i przygotować się do kolejnych działań. Niemieckie, a następnie rosyjskie uderzenie, były efektem podpisanego tuż przed wybuchem wojny tajnego niemiecko-radzieckiego układu Ribbentrop-Mołotow.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich nastąpiły masowe wywózki Polaków na Sybir; prowadzone one były w dramatycznych warunkach bez poszanowania godności ludzkiej. Kolejnym etapem działań Sowietów były masowe aresztowania polskich oficerów, których wywożono na wschód do miejsc kaźni. W ten sposób zgładzono większość oficerów i urzędników, w tym także kilka tysięcy oficerów Policji Państwowej, którzy stanowili elitę intelektualną państwa polskiego.

Wieniec pod Krzyżem Katyńskim w imieniu Szkoły Policji złożył mł.insp. Roman Jagielski, Kierownik Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego w asyście przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej - asp.szt. Radosława Iciachowskiego, zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ulicy Towarowej.

Powrót na górę strony