Aktualności

Pierwsza pomoc w usteckim ratuszu

Data publikacji 15.11.2022

Policyjny wykładowca z Centrum Ratownictwa Szkoły Policji w Słupsku przeprowadził szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla pracowników usteckiego magistratu. W szkoleniu wzięli również udział funkcjonariusze Straży Miejskiej w Ustce.

Przeprowadzone wykłady i ćwiczenia  obejmowały tematykę rozpoznania nagłych stanów zagrożenia oraz udzielenie pomocy osobom nieprzytomnym. Każdy uczestnik szkolenia - w ramach ćwiczeń - prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową przy użyciu automatycznego defibrylatora AED.

Praktyczne ćwiczenia, pod kierunkiem sierż.szt. Andrzeja Pawlukanisa odbywały się na specjalnych trenażerach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Manekiny te  mają realistyczne cechy anatomiczne i są w pełni zgodne z aktualnymi wytycznymi w zakresie RKO. W efekcie uczestnicy szkolenia mogli wyczuć odpowiedni opór klatki piersiowej, zobaczyli także unoszenie klatki piersiowej podczas wentylacji oraz zrozumieli konieczność odchylenia głowy i uniesienia podbródka, aby zapewnić odpowiednie udrożnienie  dróg oddechowych.

Miasto Ustka posiada urządzenia AED, które rozlokowane są w różnych miejscach na terenie kurortu. Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny, którego celem jest  przywrócenie prawidłowego rytmu serca.
Defibrylacja w połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową wykonana w ciągu od 3 do 5 minut od utraty przytomności może zapewnić przeżywalność na poziomie 50-70 procent.

Powrót na górę strony