Aktualności

Szkolny bieg sprzed 75 lat

Data publikacji 29.11.2022

Dzięki zasobom archiwalnym Biblioteki Narodowej w Warszawie została ustalona dokładna data jednego z miejskich wydarzeń sportowych w Słupsku, w 1947 roku. Przedsięwzięcie organizowało wówczas dla mieszkańców Centrum Wyszkolenia, czyli dzisiejsza Szkoła Policji.

Dzięki zasobom archiwalnym Biblioteki Narodowej w Warszawie została ustalona dokładna data jednego z miejskich wydarzeń sportowych w Słupsku, w 1947 roku. Przedsięwzięcie organizowało wówczas dla mieszkańców Centrum Wyszkolenia, czyli dzisiejsza Szkoła Policji.
Podczas skanowania archiwalnych negatywów natrafiliśmy na kilka zdjęć ukazujących imprezę biegową, która rozpoczynała się na terenie dzisiejszej Szkoły Policji. Trasa prowadziła ulicami miasta a jej finisz zlokalizowany był również przy policyjnej szkole.

Ustalenie dokładnej daty było możliwe dzięki plakatowi zapowiadającemu imprezę, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Z plakatu możemy wyczytać, że organizatorem masowego biegu ulicznego pod nazwą „Bieg uliczny” jest Klub Sportowy C.W.M.O. Słupsk. Impreza zorganizowana była na zakończenie sezonu lekkoatletycznego 1947.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00, w niedzielę, 16 listopada 1947 roku. Start biegu znajdował się przy ulicy Pionierów 1, przed lokalem Klubu C.W.M.O (dzisiejsza ulica Policjantów 1 i Klub Słuchacza). 3-kilometrowa trasa biegu prowadziła ulicami Słupska, w tym między innymi przez dzisiejszy plac Broniewskiego i ulicę Wileńską; meta natomiast zlokalizowana była obok budynku Szkoły Oficerskiej przy ulicy Kilińskiego (dzisiejszy rejon głównej bramy wjazdowej do Szkoły Policji).

Z zebranych archiwaliów wynika również, że w dniu biegu już o godzinie 8.30 w Izbie Chorych Centrum Wyszkolenia odbyły się badania lekarskie i rozdanie numerów trasowych (pisownia oryginalna). Natomiast na pół godziny przed rozpoczęciem biegu - w sekretariacie Klubu C.W.M.O. - odbyło się losowanie miejsc startowych. Udział w imprezie mogli wziąć zarówno biegacze zrzeszeni w klubach sportowych jak i amatorzy. Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Plakat zapowiadający „Bieg uliczny” został wydrukowany na 11 dni przed imprezą w Drukarni Państwowej nr 1 w Słupsku.

Poniżej prezentujemy skan plakatu oraz kilka zdjęć z biegu, które zostały poddane cyfrowemu kolorowaniu.


Kliknij, aby powiększyć

  • Miejsce startu przy dzisiejszym Klubie Słuchacza
  • Dzisiejszy widok miejsca startu
  • Biegacze na ulicy Wileńskiej, w głębi plac Broniewskiego.
  • Finisz biegu, ulica Kilińskiego. Po prawej budynki Szkoły Policji w pobliżu głównej bramy wjazdowej.
Powrót na górę strony