Aktualności

4. Rajd Weteranów w hołdzie policjantowi

Data publikacji 15.05.2023

Już kolejny rok z rzędu Szkoła Policji w Słupsku znalazła się na trasie Ogólnopolskiego Motocyklowego Rajdu Weteranów. Główny cel to upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa - w tym między innymi policjantów.

Już po raz czwarty Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP) zorganizowało ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest przypominanie o osobach, które straciły życie służąc Ojczyźnie poza jej granicami. W akcji udział biorą motocykliści żołnierze, policjanci i funkcjonariusze innych służb.

Podobnie jak w latach ubiegłych znicze pamięci zapalane są na mogiłach 120 żołnierzy, 5 policjantów, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa oraz ratownika medycznego. Jednym z 5 policjantów, którzy stracili życie służąc Ojczyźnie poza jej granicami jest śp. podinsp. Andrzej Kaczor ze Słupska, który w słupskiej Szkole Policji przygotowywał się w ramach kontyngentu policyjnego skierowanego do służby w Iraku. Zginął 7 grudnia 1995 roku podczas pełnienia służby.

7 grudnia 1995 roku, w miejscowości Shaqlava zamachowcy umieścili ładunek wybuchowy-pułapkę w zbiorniku przydrożnej stacji benzynowej, obok której przejeżdżały samochody patrolu pod dowództwem  podinsp. Andrzeja Kaczora. Bomba umieszczona była w dużej cysternie postawionej prowizorycznie na pustakach.
Gdy pierwszy samochód przejeżdżał obok tej stacji paliw, bomba eksplodowała, odpalona prawdopodobnie drogą radiową. Policjanci znajdujący się w pojeździe, w tym podinsp. Kaczor, zginęli na miejscu. Z ustaleń śledztwa wynikało, że razem z patrolem zginęło ponad 30 pasażerów stojącego obok autobusu a także przechodnie i zwierzęta.

W niedzielne (14.V.) przedpołudnie uczestnicy pomorskiej edycji rajdu spotkali się w miejscowości Borzyszkowy na Kaszubach, skąd wspólnie wyruszyli do Szkoły Policji w Słupsku, tu na głównym placu apelowym czekali na nich jeszcze motocykliści z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Po krótkim spotkaniu i wspólnym zdjęciu kawalkada jednośladów wyruszyła ze Szkoły na Stary Cmentarz w Słupsku, gdzie spoczywa śp. podinsp. Andrzej Kaczor.

Przy grobie policjanta wartę honorową zaciągnęli policjanci Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, którzy przygotowują się w Słupsku do misji na Bałkanach. Krótki biogram zmarłego przedstawił rzecznik prasowy Szkoły Piotr Kozłowski a następnie głos - w imieniu uczestników rajdu - zabrał insp. Andrzej Borzyszkowski, Komendant Powiatowy Policji w Bytowie. Po przemówieniu delegacja policjantów XXXV. zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji złożyła wieniec na grobie zmarłego tragicznie policjanta. Krótką refleksję wygłosił też Kapelan Szkoły Policji w Słupsku ks. kanonik Wojciech Filimon.
Na zakończenie przedstawiciele uczestników rajdu wręczyli bratu śp. podinsp. Andrzeja Kaczora - Januszowi Kaczorowi okolicznościową flagę, grawerton oraz list od ogólnopolskiego organizatora rajdu - Centrum Weterana.

Wśród uczestników rajdu znaleźli się między innymi przedstawiciele Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce a także wielu żołnierzy i policjantów, którzy sami uczestniczyli w misjach poza granicami Polski.

Powrót na górę strony