Aktualności

Medyczne ćwiczenia przed misją

Data publikacji 16.05.2023

Ewakuacja ze strefy ostrzału, zaopatrzenie ran i transport do miejsca bezpiecznego - te między innymi elementy medycyny pola walki ćwiczyli w słupskiej Szkole Policji funkcjonariusze XXXV. zmiany Jednostki Specjalnej polskiej Policji. Przed wyjazdem na Bałkany policjanci prowadzą w Słupsku miesięczne ćwiczenia zgrywające.

Jednym z elementów przygotowania przed misją jest doskonalenie procedur medycyny pola walki, która określana jest skrótem TCCC - Tactical combat casualty care. W tym roku po raz pierwszy zmienione zostały założenia dotyczące modułu ratownictwa - zostały one lepiej dostosowane do aktualnych realiów służby w Kosowie.

W ramach doskonalenia swoich umiejętności policjanci ćwiczyli między innymi udzielanie pierwszej pomocy podczas bezpośredniego kontaktu ogniowego z przeciwnikiem (Care under fire), wykonywanie czynności ratowniczych w warunkach polowych, ale bez kontaktu z przeciwnikiem (Tactical field care) oraz ewakuację taktyczną poszkodowanego z pola walki (Tactical evacuation).
Poszczególne procedury ratownicze wykonywane były na fantomach z wykorzystaniem sztucznej krwi a procedury nieinwazyjne - na żywych osobach.

Ćwiczenia, oprócz procedur typowo ratowniczych, obejmowały także różne warianty ewakuacji osób rannych z pola walki. Doskonalono między innymi ewakuację osoby do pojazdu medycznego oraz do statku powietrznego. Zajęcia z ratownictwa medycznego TCCC przeprowadzono ze wszystkimi plutonami wchodzącymi w skład 35. zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji.

Powrót na górę strony