Aktualności

Ratownicza rywalizacja - dzień 2

Data publikacji 06.06.2023

Ewakuacja z miejsca zdarzenia oraz interwencje wobec osób niekontrolujących swoich zachowań - to niektóre elementy drugiego dnia finałowych zmagań policyjnych ratowników w słupskiej Szkole Policji. Patronat nad zawodami objął Komendant Główny Policji gen.insp. dr Jarosław Szymczyk.

Po porannym teście wiedzy rywalizacja w ramach finału Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przeniosła się do Ustki, gdzie odbyły się warsztaty medyczne pod hasłem „Ratownik w zintegrowanym systemie - profesjonalizm w praktyce”.
Obecna podczas zwodów Koordynator Ratownictwa Medycznego Policji Małgorzata Wlaź poprowadziła wykłady dotyczące radzenia sobie ze stresem osoby, której udzielana jest pomoc oraz sposobów w jaki ratownik powinien radzić sobie z emocjami podczas ratowania ludzkiego życia.

Na temat obezwładniania osób, które nie kontrolują swoich zachowań na skutek zażycia dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych mówili instruktorzy, którzy zajmują się szkoleniem policjantów wykorzystujących w służbie urządzenia do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej - w tym wypadku Taserów.
W trakcie zajęć mówiono o działaniu tego typu urządzeń a także o reakcji organizmu człowieka na dopalacze i metodach udzielania pierwszej pomocy.
Swoim doświadczeniem z przeprowadzanych interwencji podzielił się sierż.szt. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni oraz asp.szt. Andrzej Dziąbkowski ze Szkoły Policji w Słupsku.

Kolejnym punktem warsztatów były zagadnienia związane z prowadzeniem ewakuacji osób poszkodowanych z miejsca zdarzenia. O metodach prowadzenia ewakuacji mówili policjanci pełniący na co dzień służbę w Samodzielnych Pododdziałach Kontrterrorystycznych Policji. Wszyscy uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, samodzielnie przeprowadzali ewakuację poszkodowanej osoby.

Rywalizacja ratownicza została wznowiona po czteroletniej pandemicznej przerwie. Jest to już ósma edycja tej imprezy, która rozgrywana jest od 2013 roku. Poniżej prezentujemy zdjęcia z drugiego dnia zawodów.

Panel dotyczący obezwładniania i udzielania pomocy osobom niekontrolującyjm swojego zachowania.

Zajęcia z ewakuacji osób poszkodowanych.

Test wiedzy.

Powrót na górę strony