Aktualności

Wołyńska rocznica

Data publikacji 11.07.2023

Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie na słupskim Starym Cmentarzu, gdzie pod Krzyżem Katyńskim miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich złożyli wieńce i wiązanki. Dalsza, religijna część uroczystości, odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie modlono się między innymi w intencji ofiar rzezi wołyńskiej.

Krwawa Niedziela na Wołyniu była punktem kulminacyjnym eksterminacji polskiej ludności przez Ukraińską Armię Powstańczą UPA i inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, o godzinie 3. nad ranem Ukraińcy otoczyli prawie 100 polskich osad i wiosek. Wymordowano prawie wszystkich Polaków nie oszczędzając kobiet, dzieci i starców. Mordowani ginęli od strzałów z broni palnej a także ciosów zadawanych różnymi narzędziami i podręcznym sprzętem rolniczym. Łącznie W latach 1943-45 wymordowanych zostało około 100 tysięcy Polaków.

Powrót na górę strony