Aktualności

Policyjne dendrologiczne ciekawostki

Data publikacji 24.08.2023

Kilka interesujących pomników przyrody znajduje się na terenie słupskiej Szkoły Policji. Najstarsze z drzew zostały posadzone na początku XX. wieku. Historia jednego z gatunków sięga natomiast 2 milionów lat.

Między Klubem Słuchacza a akademikiem B rośnie wolemia szlachetna. Jest to drzewo odkryte w 1994 roku w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Wcześniej odciski tego drzewa znane były tylko ze skamieniałości - najmłodsze datowane są na około 2 miliony lat temu.
Drzewo odkryto ponownie w latach dziewięćdziesiątych XX. wieku podczas eksploracji jednego z australijskich kanionów i porównano to do „efektu Łazarza”. Z czasem rozpoczęto namnażanie roślin na dużą skalę i wykorzystywanie wolemii jako rośliny ozdobnej.

  • Wolemia szlachetna.
    Wolemia szlachetna.
  • Wolemia szlachetna. Po bokach dwa budynki.
    Wolemia szlachetna.
  • Szyszka wolemii szlachetnej.
    Wolemia szlachetna.

Kolejnym przykładem interesujących drzew w Szkole Policji są tulipanowce amerykańskie. Surowa kora tulipanowca uważana była kiedyś za bogate źródło afrodyzjaków.
Drzewo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i osiąga wysokość wyższą od dębów i klonów. W Europie wykorzystywane jest jako drzewo ozdobne w nasadzeniach parkowych.

  • Po prawej stronie tulipanowiec, w środku budynek z logo szkoły policji.
    Tulipanowiec.
  • Liść tulipanowca.
    Tulipanowiec.
  • Drzewo tulipanowca.
    Tulipanowiec.

Wśród drzew-pomników przyrody na terenie Szkoły Policji znajdują się między innymi kasztanowce Baumana, które rosną wokół placu apelowego. Jest to dość ciekawa odmiana, która kwitnie, ale nie owocuje. Kwiaty w czasie kwitnienia są efektowniejsze w porównaniu z odmianą owocującą. Spośród drzew tego gatunku rosnących wokół placu apelowego największe okazy mają prawie 3 metry w obwodzie, a ich wysokość waha się aktualnie w granicach 18 metrów. Cztery z kasztanowców Baumana zostały już uznane za pomniki przyrody.
Nasadzenia tych drzew miały miejsce w okresie budowy głównego budynku dydaktycznego, czyli pod koniec lat `20. XX. wieku. Według ustaleń słupskich historyków sadzonki drzew przyjechały do miasta z berlińskiego Ogrodu Botanicznego.

  • Trzy kasztanowce Baumana.
    Kasztanowce Baumana.
  • Zbliżenie na kasztanowce Baumana.
    Kasztanowce Baumana.
  • Fragment pnia kasztanowca Baumana.
    Kasztanowce Baumana.

Przy jednym z centralnych skrzyżowań na terenie rosną również dwa inne pomniki przyrody - dęby szypułkowe. Rosnące obok siebie drzewa mają wysokość około 33 metrów. Są tak samo wysokie, jak najstarszy w Polsce dąb szypułkowy „Chrobry”, rosnący w Ustroniu Morskim i liczący 800 lat. Okazy ze Szkoły Policji mają jednak o wiele mniejsze obwody pnia liczące około 2,5 metra. Na listę pomników przyrody, wspólnie z kasztanowcami, zostały wpisane w styczniu 2002 roku.

  • Dęby szypułkowe, widok całych drzew.
    Dęby szypułkowe.
  • Dęby szypułkowe, widok całych drzew.
    Dęby szypułkowe.
  • Podłużna, czerwona tabliczka z napisem: pomnik przyrody.
    Dęby szypułkowe.
Powrót na górę strony