Aktualności

Rzymskie pasje pracowników Policji

Data publikacji 29.08.2023

Na co dzień jest pracownikiem Policji realizującym zadania w Wydziale Teleinformatyki słupskiej Szkoły Policji. W czasie wolnym natomiast realizuje swoje pasje w grupie rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax - jednej z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie.

Marta Konopacka ze Szkoły Policji w Słupsku od ponad 8 lat realizuje swoje pasje historyczne jako rekonstruktorka w międzynarodowej grupie, która odtwarza tradycję i funkcjonowanie jednego z rzymskich legionów - Legio XXI Rapax (Legion Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny”), który został utworzony około roku 30 p.n.e. i funkcjonował przez półtora wieku.

Przedstawicielka Szkoły Policji specjalizuje się w prowadzeniu rzymskiej kuchni, w której potrawy przygotowywane są wyłącznie na ogniu ze składników dostępnych za czasów rozkwitu cesarstwa rzymskiego, z pominięciem między innymi sprowadzonej kilkanaście wieków później włoszczyzny.
Pracę jaką wkładają rekonstruktorzy docenił między innymi jeden z kanałów filmowych realizując dwa sezony dramatu historycznego „Barbarzyńcy”. W połowie września przedstawicielka naszej Szkoły uczestniczyć będzie w międzynarodowej rekonstrukcji, która organizowana jest w Austrii.

fot.  Andrzej Stasiukiewicz

  • Rzymscy legioniści w strojach z epoki stoją z tarczami.
  • Mężczyzna i kobieta w historycznych strojach stoją pod namiotem.
  • Kobieta w historycznym stroju trzyma poroże jelenia.
  • Pięć stojących kobiet w historycznych strojach rzymskich.
  • Kobieta w rzymskim stroju przed płonącą czarą.
  • Kobieta w historycznej kuchni polowej z czasów cesarstwa rzymskiego.
  • Kobieta w historycznym stroju stoi przy czarze z ogniem.
  • Kobiety w historycznej polowej kuchni.
  • Rzymscy legioniści z tarczami podczas bitewnej rekonstrukcji.
Powrót na górę strony