Aktualności

Ćwiczenia pirotechników i kryminalistyków

Data publikacji 06.10.2023

Policjanci przeprowadzający oględziny miejsc użycia materiałów i urządzeń wybuchowych zakończyli kilkudniowe warsztaty w słupskiej Szkole Policji. Udział w przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze pomorskiego garnizonu Policji oraz żołnierze grupy minerskiej z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej słupskiej Szkoły Policji.

Teoretyczna część warsztatów została przeprowadzona w słupskiej Szkole Policji. W trakcie zajęć mówiono między innymi o podstawach prawnych, które określają przeprowadzanie czynności w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie użycia materiałów wybuchowych.
Osobnym punktem było omówienie algorytmów postępowania policjantów i pracowników Policji, podczas ujawniania, rozpoznawania, zabezpieczania, neutralizowania, transportowania, badania i magazynowania przedmiotów i substancji niebezpiecznych.

W części praktycznej - w warunkach poligonowych - przeprowadzono kilka kontrolowanych detonacji ładunków umieszczonych wewnątrz różnych przedmiotów. Nadzór merytoryczny nad przygotowaniem materiałów sprawowały funkcjonariuszki z Sekcji Chemii Labolatorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku. Zadaniem grup policjantów, którzy później przyjechali na miejsce, było przeprowadzenie oględzin miejsca zdarzenia, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz próba rekonstrukcji urządzeń wybuchowych.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.06 MB)

 

Powrót na górę strony