Aktualności

Terenowe ćwiczenia kryminalistyków

Data publikacji 18.10.2023

Policjanci przeprowadzający oględziny miejsc użycia materiałów i urządzeń wybuchowych zakończyli kilkudniowe warsztaty w słupskiej Szkole Policji. Udział w przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze pomorskiego garnizonu Policji, żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu a także z żołnierze z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Teoretyczna część warsztatów została przeprowadzona w słupskiej Szkole Policji. W trakcie zajęć mówiono między innymi o podstawach prawnych, które określają przeprowadzanie czynności w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie użycia materiałów wybuchowych.
Osobnym punktem było omówienie algorytmów postępowania policjantów i pracowników Policji, podczas ujawniania, rozpoznawania, zabezpieczania, neutralizowania, transportowania, badania i magazynowania przedmiotów i substancji niebezpiecznych.

W części praktycznej - w warunkach poligonowych - przeprowadzono kontrolowane detonacje ładunków umieszczonych wewnątrz różnych przedmiotów, które mogą pojawić się w naszym otoczeniu, jak na przykład kosz na śmieci, szafka biurowa czy plecak.

Nadzór merytoryczny nad przygotowaniem materiałów sprawowały funkcjonariuszki z Sekcji Chemii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku. Zadaniem grup policjantów, którzy później przyjechali na miejsce, było przeprowadzenie oględzin miejsca zdarzenia, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz próba rekonstrukcji urządzeń wybuchowych. W zajęciach wzięli także udział wykładowcy Szkoły Policji reprezentujący Zakład Służby Kryminalnej oraz Zakład Interwencji Policyjnych.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 40.83 MB)

 

Powrót na górę strony