Aktualności

Słuchacze w Punkcie Kontaktowym

Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy odwiedziła podczas ostatniej wizyty w Niemczech grupa słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego ze słupskiej Szkoły Policji. Była to okazja do zobaczenia jak w praktyce wygląda współpraca policjantów po obu stronach granicy.

W Centrum Współpracy służbę pełnią funkcjonariusze polskich i niemieckich służb. Są to policjanci, celnicy, strażnicy graniczni oraz policjanci niemieckiej policji federalnej. Ich głównym zadaniem jest opracowywanie wniosków o udzielenie informacji za potrzeby jednostek Policji w Niemczech i w Polsce.
Wnioski dotyczą między innymi informacji o grupach przestępczych i ich środkach transportu; bezpośrednich zagrożeniach mających wpływ na bezpieczeństwo obu państw, przypadkach klęsk żywiołowych oraz przedsięwzięciach mających charakter imprez masowych.

Polscy i niemieccy policjanci wymieniają się także informacjami na temat kontroli ruchu drogowego, kradzieży, oszustw, przemytu skradzionych aut, przemytu papierosów oraz przemytu ludzi. Służba z centrum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Po krótkim wykładzie młodzi policjanci mogli zapoznać się w sali operacyjnej jak wygląda służba polskich i niemieckich funkcjonariuszy.

Powrót na górę strony