Aktualności

Kamizelka, deska, ewakuacja

Data publikacji 14.12.2023

Kolejna grupa policjantów z jednostek terenowych Policji zdobywa uprawnienia w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W słupskiej Szkole Policji trwa, ostatnia w tym roku, edycja specjalistycznego kursu poświęconego tej tematyce.

Na dwutygodniowych zajęciach umiejętności zdobywają policjanci z różnych jednostek terenowych. Każdy polski policjant na kursie zawodowym podstawowym zaliczył między innymi szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), jest rozwinięciem już posiadanej wiedzy o kolejne umiejętności i procedury stosowane w ratowaniu ludzkiego życia.

W ramach zajęć praktycznych wykorzystywany jest różnorodny sprzęt, który może znajdować się na wyposażeniu zestawów ratowniczych. Uczestnicy kursu uczą się między innymi jak wykorzystywać do ewakuacji osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe kamizelkę Kendricka (KED). Jest to kamizelka przeznaczona do stabilizacji, unieruchamiania a następnie wyciągania z pojazdu samochodowego osoby poszkodowanej. Za pomocą tej kamizelki można również wyciągnąć osobę przez wykonany w dachu pojazdu otwór.

Uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy policjanci otrzymają po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu, który odbędzie się w ostatnim dniu szkolenia.
W polskiej Policji jest w tej chwili około 5,5 tysiąca policjantów, którzy posiadają uprawnienia w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Powrót na górę strony