Aktualności

Seminarium na temat korupcji

Data publikacji 15.12.2023

O korupcji i jej definicjach dyskutowali przedstawiciele ośrodków akademickich, instytucji państwowych i służb mundurowych podczas seminarium, które odbyło się w słupskiej Szkole Policji. Dyskusja skupiała się nie tylko na przepisach, ale także obyczajowości i uwarunkowaniach kulturowych.

W trakcie seminarium mówiono o korupcji jako o przestępstwie, które penalizowane jest w polskim systemie prawnym. Jednym z aspektów dyskusji w tym zakresie była kwestia wyodrębnienia zachowań korupcyjnych w kontekście społecznego postrzegania zjawiska wręczania podziękowań w formie materialnej.

Jeden z wykładów poświęcony był funkcjonującemu w polskim systemie administracji publicznej Rejestrowi Korzyści (https://rk.pkw.gov.pl/), który w swoich założeniach ma być narzędziem antykorupcyjnym. W tym kontekście poruszono również rolę Sygnalisty, który w swojej idei ma być osobą wspierającą i przyczyniającą się do ujawniania przestępstw korupcyjnych.

Wykłady wygłosili przedstawiciele Prokuratury Rejonowej w Słupsku, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, gdańskiego Wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku.
Wśród uczestników obecni byli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Centralnego Biura Śledczego Policji, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie.
Udział w seminarium wzięła także duża grupa policjantów z garnizonu pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy w swojej codziennej służbie zajmują się walką z korupcją.

Nagranie audio Prokurator Marcin Natkaniec - Prokuratura Rejonowa w Słupsku

Pobierz plik Prokurator Marcin Natkaniec - Prokuratura Rejonowa w Słupsku (format mp3 - rozmiar 1.79 MB)

Nagranie audio Dr Wiesław Brywczyński - Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Pobierz plik Dr Wiesław Brywczyński - Uniwersytet Pomorski w Słupsku (format mp3 - rozmiar 1.49 MB)

Powrót na górę strony