Aktualności

Betlejemskie Światełko Pokoju

Data publikacji 19.12.2023

Światełko Betlejemskie płonie w słupskiej Szkole Policji. Jak co roku przekazali je harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Druhowie ze Hufca ZHP Ziemi Słupskiej od wielu lat w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają nas, przynosząc Betlejemskie Światełko Pokoju zapalone w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

W tym roku przesłanie towarzyszące akcji to hasło „Czyńmy pokój”.  Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na słowacko-polskiej granicy w Łysej Polanie (w tym roku odbyło się to 10 grudnia). Polscy harcerze przekazują je skautom w Niemczech, Szwecji, Litwy , Białorusi i Ukrainy.
Betlejemskie Światełko Pokoju jest ustawione w dyżurce przy głównej bramie wjazdowej do Szkoły od strony ulicy Kilińskiego. Płonąć tam będzie do końca Świąt Bożego Narodzenia.

 

Film Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

Pobierz plik Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju (format mp4 - rozmiar 7.09 MB)

 

Powrót na górę strony