Aktualności

Zielkastrasse, Pionierów, Policjantów

Data publikacji 02.01.2024

Główna ulica przebiegająca przez słupską Szkołę Policji nosi nazwę Policjantów. Nazwa ta została nadana tej arterii 1 czerwca 1995 roku, wcześniej ulica ta miała również innych patronów.

Nadanie nazwy Policjantów głównej ulicy na terenie Szkoły Policji odbyło się dokładnie w 50. rocznicę powstania jednostki, 1 czerwca 1995 roku - był to jeden z punktów jubileuszowych obchodów. Uchwałę w zmianie nazwy ulicy podjęła Rada Miejska nieco ponad miesiąc wcześniej - 26 kwietnia. Z wnioskiem o nadanie takiej właśnie nazwy wystąpił ówczesny Przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich Leszek Orkisz.

Nowa nazwa ulicy zastąpiła dotychczasową, czyli Pionierów. Nazwa to odnosiła się do pierwszych polskich mieszkańców Słupska, którzy osiedlili się w mieście po zakończeniu II. wojny światowej. Aby zachować pamięć o tych mieszkańcach, jednocześnie z nadaniem nazwy Policjantów ulicy na terenie Szkoły Policji, słupska Rada Miejska podjęła uchwałę dotyczącą nadania nazwy skwerowi przy ulicy Starzyńskiego, który do dziś nosi nazwę Pierwszych Słupszczan.

Warto dodać, że pozostałe dwie ulice na terenie Szkoły Policji od zakończenia wojny mają niezmienione nazwy; są to ulice Bartosza Głowackiego oraz Krakusa. Niezmieniona od czasu zakończenia wojny pozostaje także ulica Jana Kilińskiego przy której znajduje się Szkoła Policji.

Dotarliśmy również do materiałów opisujących przedwojenne nazwy tych ulic. Jana Kilińskiego była ulicą prezydenta Republiki Weimarskiej Paula von Hindenburga. Dzisiejsza ulica Policjantów nosiła imię Wernera Zielke - nadburmistrza Słupska w latach 1905-1924. Ulica Głowackiego poświęcona była Karlowi Diesendowi, słupskiemu urbaniście, który był autorem wielu budowli wzniesionych w mieście w pierwszym dwudziestoleciu XX. wieku.

Krótki łącznik od bramy przy ulicy Kościuszki przebiegający obok głównego placu apelowego to przedwojenna droga nosząca imię doktora Speikera, słupszczanina dyrektora Wyższego Zakładu Naukowego dla Dziewcząt; ulica Krakusa natomiast nosiła imię Ericha Bleicha.

Graniczące ze Szkołą Policji od strony północnej ulica Kościuszki miała dwie nazwy. Od rzeki do skrzyżowania z ulicą Traugutta była to ulica poświęcona burmistrzowi Słupska Hansowi Matthesowi, który podczas swojej kadencji na przełomie XIX. I XX. wieku zbudował ratusz przy placu Zwycięstwa. Dalsza część ulicy Kościuszki wzdłuż Szkoły na odcinku od skrzyżowania z Traugutta do skrzyżowania z ulicą Kaszubską nosiła nazwę drogi Dziewic - do czego współcześnie nawiązuje nazwa mostu przy szkole Policji u zbiegu ulicy Kościuszki i Tramwajowej - to właśnie Most Dziewic.


Kliknij, aby powiększyć

Powrót na górę strony