Aktualności

Psy służbowe z młodymi policjantami

Data publikacji 11.01.2024

W jaki sposób prowadzone jest szkolenie psa służbowego oraz jak wygląda jego służba w Policji - takie między innymi pytania zadawali słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego uczestniczący w zajęciach fakultatywnych z przewodnikami psów służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

W ramach popołudniowych fakultetów słuchacze zdobyli wiele ciekawych informacji na temat wykorzystania pas służbowego w policyjnej służbie. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu.
W trakcie zajęć przewodnicy psów: asp.szt. Jarosław Biedrzycki i sierż.szt. Bartłomiej Łopato mówili między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie są preferowane. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta.

Młodzi policjanci spotkali się z Leserem - psem patrolowo-tropiącym, który uczestniczy w zabezpieczaniu meczów piłkarskich, imprez masowych i poszukiwaniu sprawców przestępstw oraz z Ryśkiem - psem wykorzystywanym między innymi do wyszukiwania śladów zapachowych oraz zwłok ludzkich.

Przewodnicy psów mówił również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoimi podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.
Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową.

Po wykładzie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby.
Jak podkreślali policjanci, podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Dzięki takim wyczerpującym ćwiczeniom można w pełni ocenić poziom wyszkolenia przydzielonego psa służbowego, a także ocenić możliwość jego wykorzystania jako środka przymusu bezpośredniego w sytuacji przywracania zakłóconego porządku.
Szczegółowe wytyczne określające służbę psów w Policji określa Zarządzenie nr 296 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 marca 2008 roku (szczegóły).

Powrót na górę strony