Aktualności

Społeczność romska w Polsce

Data publikacji 28.02.2024

W cyklu szkoleń antydyskryminacyjnych poświęconych mniejszościom, zamieszkującym naszym kraju, uczestniczą młodzi policjanci ze Szkół Policji. Jest to już trzeci projekt tego rodzaju; tym razem spotkanie w słupskiej Szkole Policji poświęcone było mniejszości romskiej w Polsce.

Zajęcia poprowadziła dr Małgorzata Kołaczek z Fundacji w Stronę Dialogu, która przybliżyła historię Romów w Polsce. Podczas wykładu mowa była między innymi o sytuacjach, w których Romowie mają kontakt z Policją. Podczas niektórych interwencji zdarza się nadal, że duży wpływ na jej przebieg mogą mieć negatywne stereotypy kojarzone właśnie z mniejszością romską.

Spotkania tego rodzaju pomagają policjantom zrozumieć kulturę, historię i tradycję Romów. Wiedza taka zdecydowanie przyda się podczas działań, w których uczestniczyć będą przedstawiciele tej mniejszości.
Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju spotkania odbywają się w ramach obchodzonego teraz 20-lecia Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji.

W zamieszczonym poniżej nagraniu o mniejszości romskiej w Polsce mówi dr Małgorzata Kołaczek z Fundacji w Stronę Dialogu. Na dole strony zamieszczamy również - w wersji do pobrania - informator poświęcony mniejszości romskiej.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 4.66 MB)

 

Powrót na górę strony