Aktualności

Najlepszy specjalista od zapachów

image Policja realizując zadania nałożone na nią Ustawą o Policji podejmuje szereg czynności między innymi zabezpiecza miejsca, na których doszło do przestępnego działania. Na miejscach tych z reguły znajduje się szereg śladów kryminalistycznych, które w toku dalszych czynności, odpowiednio zabezpieczone pod względem procesowo-kryminalistycznym w trakcie oględzin miejsca zdarzenia, stanowią materiał dowodowy. Do śladów tych należą również ślady zapachowe. Wiedza policjantów na temat śladów zapachowych jest niewielka, a są to ślady specyficzne.

Bez posiadania elementarnej wiedzy na temat tych śladów jest mała szansa, aby policjant je ujawnił i zabezpieczył na miejscu zdarzenia. W programie szkolenia podstawowego zawsze omawiana jest problematyka śladów kryminalistycznych, w tym również osmologicznych. Aby połączyć teorię z praktyką, zorganizowano spotkanie ze st.asp. Pawłem Bajtkiem, który na co dzień pełni służbę w słupskiej Komendzie Miejskiej Policji jako przewodnik psa służbowego.
Po wykładzie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, policjant zaprezentował owczarka niemieckiego, szkolonego w celu wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych a także przeprowadził pokaz z jego udziałem.

W trakcie spotkania omówiono również miejsca występowania śladów zapachowych oraz kryminalistyczne jak i procesowe metody ich zabezpieczania. Słuchacze poznali zasady obowiązujące przy zabezpieczeniu takich śladów i czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy kontakcie z nimi.
Szczególne zainteresowanie młodych policjantów wzbudził pokaz, który po zakończeniu został nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami. Uczestnikami spotkania byli słuchacze kompanii 7, a jego organizatorem wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Ryszard Bączyk.

(4.6.2012)

Powrót na górę strony