Aktualności

Patrol w cyberprzestrzeni

image O bezpiecznym poruszaniu się w sieci internetowej mówili słuchaczom Szkoły Policji w Słupsku przedstawiciele portalu społecznościowego Nasza-Klasa. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu.

Pracownicy działu bezpieczeństwa portalu nk.pl, podczas pokazu multimedialnego połączonego z wykładem, skupili się na teoretycznych i praktycznych zagadnieniach, jak bezpiecznie poruszać się w sieci internetowej.
Spotkanie ze słuchaczami, którzy obecnie tak jak większość osób zarówno w Polsce jak i na świecie korzystają z Internetu, stało się okazją do pokazania im, jakie możliwości daje Internet i serfowanie w wirtualnym świecie, ale i okazją do zwrócenia uwagi, że korzystanie z sieci niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, na jakie jego użytkownicy mogą być narażeni - stanie się ofiarami hakerów czy oszustów na aukcjach internetowych.

Aleksander Gacek
starszy specjalista ds. bezpieczeństwa portalu nk.pl
  (pobierz)

- Na spotkaniu prowadzący zajęcia wskazywali młodym policjantom jak istotną rolę odgrywają organy ścigania, w tym współpraca Policji z portalem nk.pl w ujawnianiu i zwalczaniu przestępczości internetowej - mówi podinsp. Andrzej Osiński, wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku. - Należy podkreślić, iż szybkie podjęcie działań najczęściej przez Policję czy Prokuraturę, w przypadku sprawców działających w cyberprzestrzeni, ma istotne znaczenie dla utrwalenia materiału dowodowego, a następnie wykorzystania go w postępowaniu karnym - dodaje wykłądowca.

Przestępstępstwa z tym związane, które omówiono podczas spotkania to między innymi:
stalking (art. 190a kk - uporczywe nękanie),
grooming (art. 200a kk - nawiązanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej kontaktu z małoletnim poniżej lat 15 w celu zgwałcenia go lub wykorzystania seksualnego, składanie propozycji obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej małoletniemu poniżej lat 15 za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej, jak również w celu produkowania lub utrwalania treści pornograficznych),
pharming (art. 268a kk, art. 269a kk, art. 287 kk - niebezpieczna odmiana phishingu - przestępstwo to polega na tym, iż nawet pomimo prawidłowego wpisania żądanej strony internetowej komputer przekieruje pokrzywdzonego na stronę internetową stworzoną przez sprawcę; ma to na celu przejęcie pofnych danych, na przykład numerów kart kredytowych, haseł dostępu do witryn internetowych i innych zastrzeżonych danych).

Zajęcia zostały zorganizowane przez Zakład Służby Kryminalnej w ramach działalności koła prawno-kryminalstycznego, którego współopiekunem jest podinsp. Andrzej Osiński.

(21.02.2011)

Powrót na górę strony