Aktualności

Spektakl PaT na scenie słupskiej Szkoły Policji

image Pierwsza słupska grupa ”Pat” wystąpiła na scenie auli Szkoły Policji. Młodzi ludzie, poprzez sztukę, opowiadali o swoich radościach i problemach słuchaczom, z którymi być może już wkrótce spotkają się na ulicy.

Spotkanie z grupą "PaT" przybliżyło słuchaczom problematykę profilaktyki narkotykowej. Widzowie mogli przekonać się, że również poprzez bezpośredni kontakt z młodzieżą można ją pozytywnie kształtować i ukierunkowywać.
- Policjanci byli świadkami, iż służba w Policji to nie tylko egzekwowanie przepisów prawa, ale również praca nad przestrzeganiem i szerzeniem wiedzy: jak nie wchodzić w konflikt z prawem - mówi kom. Damian Kwiatkowski, który uczestniczył w przygotowaniach młodzieży do występów ze spektaklem.
Wiedza słuchaczy wpisuje się w obowiązki wynikające z Ustawy o Policji. Słupską grupą Pat kierują nauczyciele z „Ekonomika” przy ulicy Partyzantów: Tomasz Stępkowski oraz Mariusz Mojsiuk, w działalność profilaktyczno-merytoryczną grupy zaangażowany jest również nasz wykładowca.

Sztuka „Obłęd” miała swoją prapremierę w słupskim „Ekonomiku” 2 kwietnia i została pozytywnie odebrana przez widzów, w większości uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Spektakl próbuje zmusić widzów do refleksji i próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie młodzi poprzez brak wiedzy na temat zagrożeń płynących ze strony patologii uzależnień wchodzą w konflikt z prawem, często skutkujący interwencją Policji i w rezultacie kontaktem z wymiarem sprawiedliwości.
Autorzy poprzez pantomimę i towarzyszące spektaklowi multimedia, chcą także wskazać, jak społecznie funkcjonować w grupie rówieśników i czym kierować się w swoim postępowaniu, aby nie sięgać po używki.

W skład teatralnej grupy weszli słupscy gimnazjaliści, którzy poświęcają swój wolny czas dla teatru profilaktycznego, a tym samym nie "zarażają się" patologią narkomanii, tym samym wyznaczają dla swoich rówieśników właściwe trendy postępowania.
Bardzo ważnym elementem funkcjonowania "Pat`u", jako idei życia bez uzależnień, jest otwarcie się i współpraca z policjantem, nie jako przeciwnikiem dla młodego człowieka, ale przede wszystkim jako pomocnikiem i przyjacielem. O tym, że takie działanie jest możliwe, świadczy postawa gimnazjalistów, którzy współpracują w ramach grupy "PaT" z policjantem (kom. Kwiatkowski) - traktują go najpierw jako partnera do rozmów i zadawania pytań, a dopiero w następnej kolejności jako funkcjonariusza egzekwującego prawo.

"Pat" to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”, jego autorem jest insp. Grzegorz Jach a realizatorem - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Więcej na temat tego projektu można przeczytać tutaj.

(26.4.2012)

Powrót na górę strony