Aktualności

Słuchacze Szkoły Policji w Zakładzie Karnym

image Kolejna ponad 40-osobowa grupa słuchaczy szkolenia podstawowego miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Zakładu Karnego w Czarnem. Podczas wizyty nowo przyjęci policjanci poznawali specyfikę pracy funkcjonariuszy służby więziennej oraz formy oddziaływań wychowawczych, stosowanych w resocjalizacji przebywających tam więźniów. Wizyta jest efektem współpracy pomiędzy Szkołą Policji i Zakładem Karnym.

Zakład Karny w Czarnem jest placówką typu zamkniętego. Karę pozbawienia wolności odbywa tam ponad 1500 skazanych, z których duża część to osoby skazane za przestępstwa o dużym ciężarze gatunkowym. Duże i hermetyczne skupisko ludzi spowodowało wytworzenie się na terenie Zakładów Karnych w całej Polsce specyficznego środowiska nazywanego „podkulturą więzienną”. Uczestnikom spotkania w ramach wykładu multimedialnego zaprezentowano zasady obowiązujące w podkulturze więziennej. Prowadzący wykład dyrektor Zakładu mjr Wojciech Brzozowski wraz z kierownikiem działu ochrony por. Pawłem Rudzińskim bardzo szczegółowo wyjaśnili, iż izolacja dużej grupy osób w każdym przypadku jest powodem wytworzenia zasad i wartości obowiązujących tylko w tym środowisku. Jako przykład można wskazać tak zwaną „grypserę”, czyli posługiwanie się przez osadzonych specyficznym językiem i gestami.
Podczas wykładu zwracano również uwagę, że przebywający w zakładach karnych sami dzielą się na podgrupy, między innymi na grypsujących i niegrypsujących.

W drugiej części wykładu zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii obrazujących ujawnione próby przemytu narkotyków, telefonów czy przedmiotów niebezpiecznych, które odwiedzający usiłują przekazać osadzonym. Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie zakładu karnego. Młodzi funkcjonariusze zobaczyli w jakich warunkach skazani odbywają długoletnie kary pozbawienia wolności, jak wygląda cela dla więźniów niebezpiecznych, spacerniak czy oddział dla osadzonych z zaburzeniami niepsychotycznymi.
Zwiedzającym przez cały czas towarzyszyli funkcjonariusze służby więziennej oraz pies służbowy „Dygit” jeden z najstarszych psów pełniących służbę w zakładzie Karnym w Czarnem.
Wizytę dla członków „Koła Prawno-Kryminalistycznego” przygotował wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej podkom. Przemysław Kaczorowski wraz z Dyrektorem Zakładu Karnego w Czarnem mjr Wojciechem Brzozowskim.

(25.6.2012)

Powrót na górę strony