Aktualności

Taser dla strażników

image W jaki sposób właściwie i zgodnie z zasadami posługiwać się paralizatorem elektrycznym Taser X26 - tego uczyli się w Szkole Policji strażnicy Straży Miejskiej z Wejherowa. Zajęcia z tego zakresu przygotowali wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy posiadają uprawnienia instruktorskie w tym zakresie

Wejherowscy strażnicy poznali m.in. zasady działania i budowy paralizatora, zasady bezpieczeństwa podczas jego stosowania i uwarunkowania taktyczne. Mogli również praktycznie poznać możliwości tego urządzenia, a także sprawdzić „na własnej skórze” jak zachowuje się człowiek poddany działaniu paralizatora Taser X26. Szkolenie przeprowadzili wykładowcy podinsp. Sebastian Majchrzak i nadkom. Krzysztof Plumbaum.

Amerykański paralizator wykorzystują policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się w 1996 roku. Ich działanie oparte było jedynie za zadawaniu bólu. Po kilku latach dalszych prac opracowano model, który działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę.
Istotną informacją jest fakt, że Taser może być stosowany do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby ma wartość 2 miliamperów. Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.

(18.4.2011)

Powrót na górę strony