Aktualności

Falerystyka Szkoły Policji

imageNajstarsza placówka w Polsce szkoląca policjantów, w swym dorobku posiada szereg wyróżników falerystycznych przedstawiających historię rozwoju i transformacji Szkoły na przestrzeni dziejów. Z inicjatywy kadry i słuchaczy (oficerów, aspirantów i podoficerów) zostały zaprojektowane różne odznaki określające absolwentów kursów prowadzonych w słupskiej Szkole Policji.

Wyróżniki falerystyczne produkowane były w głównej mierze na zamówienie słuchaczy, którzy chcieli podkreślić fakt ukończenia kursu w Szkole nad Słupią. Wyróżników takich zaprojektowano kilkanaście, bardziej i mniej udanych. Stały się one protoplastami obecnej Odznaki Szkoły Policji.
Opracowaniem i zebraniem większości eksponatów zajął się wykładowca Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego asp. Andrzej Bezulski, należący również do słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Na wykonanych przez niego zdjęciach można zobaczyć jak wygląda większość odznak; dodatkowo znajdują się tam także opisy dotyczące lat produkcji i nakładu.

Szkoła Policji w Słupsku oprócz odznak falerystycznych jest także emitentem okolicznościowych medali i znaczków. Są one jednym ze świadectw działalności placówki na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

(13.1.2012)

Powrót na górę strony