Aktualności

Mam haka na raka

image Kilkuset słuchaczy uczestniczyło w wykładzie na temat chorób nowotworowych zorganizowanym przez uczniów słupskiego „Mechanika”. Była to część ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka” prowadzonej w całym kraju przez Polską Unię Onkologii.

Ponad godzinny wykład połączony z prezentacją przygotowali młodzi ludzie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku - popularnego mechanika. Wykład dotyczył bardzo groźnego nowotworu jelita grubego, którego pierwsze objawy są niedostrzegane, a gdy choroba rozwinie się znacząco, jej leczenie nie zawsze kończy się szczęśliwie.
Wykład w auli odbył się w ramach porozumienia o współpracy, które podpisał Komendant Szkoły i Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że uczniowie-prelegenci byli zaledwie kilka lat starsi od dużej grupy swoich kolegów i koleżanek na Sali, którzy zdecydowali się założyć policyjny mundur.

Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Jak informują organizatorzy akcji, jednym z nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja „Mam haka na raka” oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). W myśl tej zasady, program aktywizuje Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.
Program wnosi też ową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia – m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi.

(23.02.2011)

Powrót na górę strony