Aktualności

Taser X26 - Szkolenia dla CBŚ

Zasada działania i sytuacje, w których można go użyć jako środka przymusu bezpośredniego - policjanci z Centralnego Biura Śledczego uczestniczyli w warsztatach poświęconych wykorzystaniu w trakcie służby paralizatora elektrycznego Taser X 26. Zajęcia poprowadzili wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku podinsp. Sebastian Majchrzak i podinsp. Tomasz Mikulski, którzy posiadają certyfikaty uprawniające do szkolenia polskich policjantów w tym zakresie.

Amerykański paralizator wykorzystują policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się w 1996 roku. Ich działanie oparte było jedynie za zadawaniu bólu. Po kilku latach dalszych prac opracowano model, który działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę. Istotną informacją jest fakt, że Taser może być stosowany do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby ma wartość 2 miliamperów.

Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.

Tasery nie wyeliminują broni palnej. Każdorazowe użycie paralizatora wiąże się bowiem z wymianą kartridża. Jest to jednak bardzo dobre uzupełnienie środków bezpośredniego przymusu, które ma do dyspozycji policjant w trakcie pełnienia służby.


Film dostosowany do wyświetlania w rozdzielczości HD Ready.

(24.1.2012)

Powrót na górę strony