Aktualności

Policjanci w rezerwacie

image Jak ratować ofiary wypadków komunikacyjnych i jak posługiwać się różnymi rodzajami środków ratowniczych - szkolenie z takiej tematyki przeprowadzili wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku dla strażników i pracowników Słowińskiego Parku Narodowego.

W pierwszej części zajęć, w trakcie wykładu, mówiono jak zachować się na miejscu wypadku komunikacyjnego. Omówieniu towarzyszyła prezentacja materiałów opatrunkowych stosowanych między innymi przez służby specjalne Izraela i armię Stanów Zjednoczonych. Sprawdzone w warunkach bojowych materiały stosowane są teraz również w ratownictwie medycznym. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia różnego rodzaju materiałów ratowniczych, z którym w trakcie szkoleń pracują także słuchacze kursu podstawowego w słupskiej Szkole Policji. Kadra parku miała także możliwość praktycznego zastosowania poszczególnych materiałów opatrunkowych.

Po pierwszej części zajęć wykładowcy Szkoły Policji przeprowadzili instruktaż dotyczący udzielania pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Policjanci zaprezentowali w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku drogowego a następnie jak - dbając o własne bezpieczeństwo - udzielać pomocy osobom znajdującym się wewnątrz samochodu. Szczegółowo pokazano między innymi chwyt Rauteka, za pomocą którego ewakuuje się osobę poszkodowaną minimalizując skutki nabytych urazów.

Cykliczne szkolenia dla strażników Straży Parku są realizowane w ramach porozumienia zawartego na początku 2007 roku między Komendantem Szkoły i Dyrektorem Słowińskiego Parku Narodowego. Więcej na temat zawartego porozumienia można przeczytać tutaj.

(25.3.2011)

Powrót na górę strony