Aktualności

Płynie policyjna krew

imagePo raz pierwszy w tym roku młodzi policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku wzięli udział w akcji honorowego oddawania krwi. W sobotę oddali ponad kilkadziesiąt litrów tego życiodajnego płynu. To bardzo ważna akcja, gdyż część zebranej krwi trafi między innymi do policyjnego emeryta, który czeka na operację serca.

Słuchacze Szkoły Policji należą do jednego z najbardziej aktywnych na Pomorzu Środkowym klubów HDK, które działają pod egidą Polskiego Czerwonego Krzyża. Krew oddawana przez policjantów trafia nie tylko na Pomorze, ale również do dużych ośrodków w Katowicach, Warszawie i Bydgoszczy. Takie akcje pomagają między innymi przy operacjach kardiologicznych, przy których rodzina nie jest zawsze w stanie zgromadzić odpowiedniej ilości tego życiodajnego płynu.
Sobotnia akcja zbiegła się również z apelem o pomoc, skierowanym przez policyjnego emeryta, który aby poddać się operacji serca, musiał zebrać odpowiednią ilość krwi.

- To obowiązek człowieka a jednocześnie chęć niesienia pomocy. Nas też może spotkać sytuacja, w której będziemy liczyć na innych dawców - zgodnie podkreślali słuchacze oddający w sobotę krew.

Sprawnie przeprowadzona akcja krwiodawców to także zasługa dowódców Kompań, którzy mimo krótkiego terminu, rozpropagowali akcję wśród swoich policjantów a także przygotowali listy potencjalnych krwiodawców. Dzięki takim działaniom słupska Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przygotowała odpowiednią liczbę personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Akcja trwała przez cały dzień, od 7.30 do 15.30.

Od chwili założenia klubu HDK policyjni krwiodawcy oddali łącznie ponad 5. tysięcy litrów krwi. Często zdarza się, że młodzi ludzie, którzy wstąpili do Policji, krew oddają po raz pierwszy w życiu.
W trakcie sobotniej akcji na 121 osób, które oddały krew, 119 zrobiło to po raz pierwszy w życiu. Łącznie zebrano 54,2 litra krwi.

(16.1.2012)

Powrót na górę strony