Aktualności

Wykładowca Szkoły Policji autorem algorytmu

image Wykładowca Szkoły Policji w Słupsku jest autorem podręcznego algorytmu ratowniczego, który będzie stosowany przez zachodniopomorskich policjantów. Algorytm dotyczy postępowania w podstawowych stanach zagrożenia życia.

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie przy współpracy Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW w Szczecinie w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV zorganizowała cykl szkoleń dla funkcjonariuszy Policji garnizonu zachodniopomorskiego oraz funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.
Szkoleniem zostali objęci funkcjonariusze, którzy bezpośrednio dbać będą o bezpieczeństwo miejscowych i przyjezdnych kibiców w ramach rozpoczynającego się EURO 2012. Wśród nich znaleźli się policjanci z wydziałów: ruchu drogowego, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego a także przewodnicy psów służbowych. W trakcie szkolenia poruszano między innymi aspekt bezpieczeństwa podejmowanych czynności służbowych przez służby mundurowe w kontakcie z osobami, będącymi nosicielami wirusa HIV; postępowanie po ekspozycji na zakażenie HIV; profilaktykę przedekspozycyjną oraz zasady udzielania pierwszej pomocy osobie zakażonej wirusem HIV.

Zajęcia w trakcie szkolenia prowadził sierż. Michał Kurdziel z Zakładu Ogólnozawodowego słupskiej Szkoły Policji. Opracował on również na potrzeby szkolenia podręczny algorytm postępowania ratowniczego w podstawowych stanach zagrożenia życia.

Udział w zajęciach wzięło 87 funkcjonariuszy Policji oraz 15 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w saszetki do udzielania pierwszej pomocy, które zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Zachodniopomorscy policjanci otrzymali również niewielkie saszetki wyposażone w ustniki do sztucznego oddychania, jednorazowe rękawiczki, chusteczki dezynfekujące oraz podstawowe algorytmy pierwszej pomocy. Całe wymienione wyposażenie z łatwością można umieścić na policyjnym pasie służbowym.

(16.5.2012)

Powrót na górę strony