Aktualności

Pamięci Policjantów II RP - Rocznica Katyńska

image Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku wzięli dziś (13.04) udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.

14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu RP ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Słupsku obchody odbywały się dzisiaj (13.04) pod Krzyżem Katyńskim na Starym Cmentarzu przy ulicy Kaszubskiej. Szkołę Policji reprezentował nadkom. Maciej Marciniak wraz ze słuchaczami kursu podstawowego,którzy zaciągnęli wartę honorową pod krzyżem. Po przemówieniach i modlitwach w intencji zamordowanych złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

W trakcie uroczystości mówiono między innymi o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami. Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

(13.4.2012)

Powrót na górę strony