Aktualności

Pod Krzyżem Katyńskim

image Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci.

14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu RP ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Słupsku obchody odbywały się pod Krzyżem Katyńskim na Starym Cmentarzu przy ulicy Kaszubskiej. Szkołę Policji reprezentował zastępca Komendanta insp. Waldemar Kuczma oraz kompania honorowa wraz ze sztandarem Szkoły.
Po przemówieniach złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. W trakcie uroczystości mówiono też o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami.

Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

(13.4.2011)

Powrót na górę strony