Aktualności

Przestępczość samochodowa

imagePrzestępczość samochodowa i metody wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych - to temat fakultatywnego wykładu, w którym mogli uczestniczyć słuchacze Szkoły Policji. Wykład połączony ze szkoleniem przeprowadzili pracownicy firmy „SchadenBuro-Decker” z Gorzowa Wielkopolskiego. Firma ta jako jedna z nielicznych współpracuje zarówno z przedstawicielami polskich organów ścigania jak i ich odpowiednikami po wschodniej i zachodniej stronie polskich granic.

Według analityków Polskiej Izby Ubezpieczeń prawie miliard złotych rocznie wyłudzają Polacy z firm ubezpieczeniowych, co plasuje Polskę na jednym z pierwszych miejsc w niechlubnym rankingu krajów wypłacających nienależne świadczenia z tytułu ubezpieczeń.
Z uwagi na wysokość wypłacanych kwot, to kolejny obszar będący w zainteresowaniu zorganizowanej przestępczości. Wydarzenia kilku ostatnich lat pokazały, że pokusie zarobienia szybkich pieniędzy ulegają również rzeczoznawcy samochodowi, diagności oraz, co gorsza, funkcjonariusze Policji, którzy pomagali w legalizowaniu na przykład fikcyjnych kolizji.
Dane statystyczne pokazują, że w polska Policja, co roku przyjmuje blisko 16 tys. zgłoszeń dotyczących kradzieży pojazdów. Jak pokazuje praktyka, sporo z nich jest próbą wyłudzenia odszkodowania za fikcyjnie utracony pojazd.

Poniedziałkowe spotkanie miało na celu zapoznanie słuchaczy z działaniami podejmowanymi przez firmy ubezpieczeniowe, kiedy zachodzi podejrzenie oszustwa, na przykład upozorowania kradzieży pojazdu czy zgłoszenia fikcyjnej kolizji. Obecnym na wykładzie policjantom przedstawiono także zasady prowadzenia postępowań po otrzymaniu zgłoszenia o utracie pojazdu. Prowadzący na podstawie analizy poszczególnych przypadków przedstawili mechanizmy, jakie funkcjonują przy popełnianiu tego rodzaju przestępstw.

Wykład w auli był pierwszym w ramach działającego od kilku tygodni „Koła Prawno - Kryminalistycznego”, w ramach którego słuchacze będą mogli również zdobywać wiedzę z tematyki nie objętej programem szkolenia. Planowane są nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również doskonalenie praktycznych umiejętności, między innymi z zakresu daktyloskopowania osób.
Spotkanie zorganizował asp.szt. Przemysław Kaczorowski z Zakład Służby Kryminalnej przy współpracy asp. Krzysztofa Piaseckiego z Wydziału Organizacji i Dowodzenia Szkoły Policji w Słupsku.

(24.1.2024)

Powrót na górę strony